logo-icon

Functional Units 2021-22 (UG)

Sl.No.

Committee

Members

1.       

Co-ordinator, IQAC

A. P. Radhakrishna

2.       

Staff Secretary

Ganesh Bhat K.

3.       

Staff Association

Subair – President

Dimple Jennifer Fernandes – Secretary

4.       

UGC/Other Agency Projects

Vinayachandra – Convenor

Praveen Prakash DSouza

Vipin Naik N. S.

Sudeep Clitus Vas

5.       

Time Table Committee

Udaya K. – convenor

Varija M.

Pushpa N.

John Monteiro

6.       

Examination Committee

Vijayakumar M. – Convenor

Ganesh Bhat K.

Vinayachandra

Radhakrishna Gowda V.

Bharathi S. Rai

Thejaswi Bhat K.

John Monteiro

Sudeep Clitus Vas

7.       

Discipline Board

Ganesh Bhat K. – Convenor

Fr Stany Pinto

Norbert Mascarenhas

Vinayachandra

Elias Pinto

Radhakrishna Gowda V.

Chandrashekar K.

Bharathi S. Rai

Paul Herald Mascarenhas

Johnson David Sequeira

Thejaswi Bhat K.

8.       

Students' Welfare Officers

Chandrashekar K.

Bharathi S. Rai

9.       

Grievance Redressal Cell

Chandrashekar K.

Elias Pinto

Bharathi S. Rai

Emmanuel Deepak DSilva

Vaishnavi C.

John Monteiro

Office Bearers of Student’s Council

10.   

Student Progress and Evaluation

Radhakrishna Gowda V. – Convenor

Bharathi S. Rai

Rajeshwari M.

Nilesh Joy Dias

Sriraksha

11.   

Student Mentoring, Remedial Classes & Tutorials

Edwin S. DSouza – Convenor

Norbert Mascarenhas

Malini K.

Geetha Poornima

Sowmya

Noveline N. DSouza

Dimple Jennifer Fernandes

Shashiprabha B.

Ramesha K.

12.   

Certificate Courses

Premalatha K. –Convenor

Krishna Kumar P. S.

Vasudeva N.

Sowmya

Ramesha K.

Dinakara

13.   

Career Guidance & Placement Services

Radhakrishna Gowda V. – Convenor

Geetha Poornima

Shashiprabha B.

Nancy Lavina Pinto

Johnson David Sequeira

Dhanya P. T.

14.   

Press and Publicity

A. P. Radhakrishna – PRO

Bharathi S. Rai – Convenor

Prashanth Rai P. – Coordinator

Deepika Sanil

Ashith V. K.

Prajna Barya

Manohara S. G.

15.   

Library Advisory Committee

Chairperson – Principal

Member Secretary – Librarian

Norbert Mascarenhas

Vijayakumar M.

Chandrashekar K.

Premalatha K.

Geetha Poornima

Bharathi S. Rai

16.   

Sports Advisory Committee

Principal

Elias Pinto – Convenor

Fr Stany Pinto

Norbert Mascarenhas

Fr Ashok Rayan Crasta

Bharathi S. Rai

Prashanth Rai P.

Johnson David Sequeira

Dhanya P. T.

Thejaswi Bhat K.

John Monteiro

17.   

Annual  Magazine Editorial Committee

Vinayachandra – Editor 

Krishna Kumar P. S.

Vijayakumar M.

Fr Stany Pinto

Bharathi S.Rai

Emmanuel Deepak DSilva

Pushpa N.

Srimani

Fr Ashok Rayan Crasta

Vrikshavardhan Hebbar N

18.   

Website, E – Governance, UUCMS, MULINX and Feedback

A. P. Radhakrishna – Convenor

Praveen Prakash D Souza

Vipin Naik N. S. – Social Media, G Workspace

Abhishek Suvarna – ERP - Admin

Dhanya P. T. – Feedback (UG)

Vrikshavardhana Hebbar N.– Feedback(PG)

Akshatha B. – Website

Ramya S.

Pruthvi K.

John Monteiro

Sudeep Clitus Vas

Naveen DSouza – Technical Assistant

19.   

ICT, LMS and MOOC’s

Vinayachandra – Convenor

A. P. Radhakrishna

Abdul Rahiman

Fr Stany Pinto

Vipin Naik N. S. – Mentor - SWAYAM  MOOCs

Abhishek Suvarna – SPOC - SWAYAM Local Chapter

Akshatha B.

Ramesha K.

Manohara S. G.

Naveen DSouza – TechnicalAssistant

20.   

NEP2020 TASK FORCE

Principal – Chairman

K. Chandrashekar – Co-ordinator

A. P. Radhakrishna – IQAC Co-ordinator

Dinakara Rao

Udaya K.

Premalatha K.

Vinayachandra

Radhakrishna Gowda V.

Paul Herald Mascarenhas

Deepak E. D Silva

Abhishek Suvarna– UUCMSNodal Officer

Sudeep Clitus Vas– UUCMS IT Support Officer

21.   

MoE Initiatives (AISHE, NIRF, Swachhta, Ministry of Education – related activities)

Thejaswi Bhat K.– Convenor&AISHE Nodal Officer

Praveen Prakash DSouza

Srimani

Nancy Lavina Pinto

Johnson David Sequeira – NIRF

Abhishek Suvarna – Swachhta Initiatives

Ramesha K. – FIT INDIA

Vrikshavardhana Hebbar N.

Praveena

John Monteiro

Sudeep Clitus Vas

22.   

AQAR Committee

Praveen Prakash DSouza – Convenor

Vipin Naik N. S.

Nancy Lavina Pinto

Shashiprabha B.

Abhishek Suvarna

Ashith V. K.

23.   

File Maintenance Committee

Dhanya P. T. – Convenor

Nancy Lavina Pinto

Shashiprabha B.

Jeslin DCunha  

Dinakara

Sheethal Kumar

Ashwitha S.

Ramesha K.

Praveena

Pruthvi K.

24.   

Anti Ragging Committee

Norbert Mascarenhas – Convenor

Subair

Chandrashekar K.

Bharathi S.Rai

25.   

Women Empowerment Cell

Dimple Jennifer Fernandes – Convenor

Smitha Vivek

Jeslin DCunha

26.   

Anti-Women Harassment Cell

Noveline N. DSouza – Convenor

Harshitha D. H.

Deepika Sanil

Shashiprabha B.

27.   

Anti-Drugs Vigilance Committee

Paul Herald Mascarenhas – Convenor

Johnson David Sequeira

Nilesh Joy Dias

28.   

Internal Complaints Committee 

Premalatha K. – PresidingOfficer

Edwin DSouza

Bharathi S Rai

Fr Stany Pinto

Srimani K

Yashavantha G Nayak

Sr Janet DCunha (Warden)

Dr Florine Mathias – NGORepresentative

29.   

Internal Committee (Disability Abled Persons – DAP’s)

Principal – Presiding Officer

Edwin DSouza

Praveena

John Monteiro

Jane C Mathew

Student Representative (UG)

Student Representative (PG)

30.   

SC/ST/Minority Welfare Cell/ Scholarships

Dinakara Anchan – Convenor

Nilesh Joy Dias

Deepika Sanil

31.   

Equal Opportunity Cell (EOC)

Principal – Chairman

Fr Stany Pinto – Member

Geetha Poornima – Advisor

Basthyam Pais – Member

32.   

Health Centre

Dr Sr Florine Mathias

Harshitha D. H.

Shashiprabha B.

Smitha Vivek

33.   

EC/CC Activities -                          Co - ordinator

Udaya K.

Asst. - Co-ordinator

Rajeshwari M.

i) NCC

Johnson David Sequeira

ii) NSS

Vasudeva N.

Pushpa N.

iii) Rovers & Rangers

Dhanya P.T.

Sriraksha

iv) Sports, Games & Yoga

Elias Pinto

v) Literary Activities

Basthyam Pais – Convenor

Noveline N. DSouza

Shiva Bhat

vi) Performing Arts & Fine Arts

Prashanth Rai P. – Convenor

Rajeshwari M

Shiva Bhat

Deepika Sanil

Smitha Vivek

Dinakara

Jesline DCunha

vii) HRD

Subair – Convenor

Johnson David Sequeira

Jyothi

ix) Consumer  Education

Thejaswi Bhat K. – Convenor

Abhishek Suvarna

34.   

Youth Red Cross Society

Malini K. – Convenor

Nancy Lavina Pinto

Nilesh Joy Dias

35.   

Consumer Forum

Thejaswi Bhat K. – Convenor

Abhishek Suvarna

36.   

Parent-Teachers' Association(PTA)

Prashanth Rai P.– Secretary

37.   

Alumni Association

Thejaswi Bhat K.  – Secretary

38.   

Commerce Association

Thejaswi Bhat K. – Convenor

Dhanya P.T.

Jesline DCunha

Nilesh Joy Dias

Dinakara

39.   

Management Association

Prashanth Rai P. – Convenor

Pushpa N.

40.   

Science Forum

P. S. Krishna Kumar– Convenor

Udaya K.

Malini K.

Varija M.

Nagaraju M.

Shreeraksha B.

41.   

Kannada Sangha

Vijaykumar M. – President

Basthyam Pais – Secretary

42.   

Computer Club

Rajeshwari M.– Convenor

Varija M.

Geetha Poornima K.

Khalandar Shereef

Sowmya

Ramesha K.

Prajwal Rao

43.   

Human Rights Association

Norbert Mascarenhas – Convenor

Venkateshwari K.S.

Bharath Kumar A.

44.   

Humanities Association

Norbert Mascarenhas – Convenor

Vasudeva N.

Bharath Kumar A.

45.   

Student Wall Board Magazine

Basthyam Pais – Director

Vinayachandra

Dimple Jennifer Fernandes

Noveline N. DSouza

Harshitha D. H.

Shiva Bhat

46.   

Tulu Sahithya Sangha

Prashanth Rai P. – Convenor

Norbert Mascarenhas

Deepika Sanil

47.   

Yakshangana Sangha

Prashanth Rai P.

Rajeshwari M.

Dinakara

48.   

Eco/Nature Club

Nagaraju M. –Convenor

Sowmya

Smitha Vivek

49.   

Electoral Literacy Club

Subair – Nodal Officer

Bharath Kumar

Arun Rebello

Robert Monteiro

50.   

Divya Chethana Association

Fr Ashok Rayan Crasta – Convenor

Dimple Jennifer Fernandes

Jesline DCunha

Nilesh Joy Dias

51.   

Research & Development Committee

 

 

Emmanuel Deepak DSilva – Convenor

A.P. Radhakrishna

Norbert Mascarenhas

Vijayakumar M.

Vipin Naik N.S.

Yashavantha G. Nayak

Ashith V. K.

52.   

Scholarship (SSP & NSP) –

E-attestation Officers

Dhanya P. T. – Nodal Officer

Khalandar Shareef

Vipin Naik N. S.

Sandhya H.

Jeslin DCunha

Prathibha K.

Smitha Vivek

Vanditha – NSP

53.   

Swachhta Committee

Edwin DSouza – Convenor

Fr Stany Pinto

Paul Herald Mascarenhas

Srimani

Abhishek Suvarna

Fr Ashok Rayan Crasta

Sr Janet DCunha

NCC, NSS, Rovers and Rangers, Eco Club, Red Cross Convenors

MoE Initiative Committee Members

54.   

College Calendar & Prospectus

Abhishek Suvarna – Convenor

Shashiprabha

Deepika Sanil

55.   

College Annual Report

Shashiprabha – Convenor

Nancy Lavina Pinto

Ramesha K

Srimani

 

Back to Top